Ustawa wprowadzona na Ukrainie w drugiej połowie poprzedniego roku, zawierała propozycję podatków różnej wysokości w zależności od rodzaju hazardu. Teraz sytuacja się zmieni.

Projekt ustawy 2713-d po praz pierwszy został przedstawiony w sierpniu 2020 roku przed przewodniczącego Komisji ds. Finansów, Podatków i Polityki Celnej, Olega Marusyaka. Pierwsza wersja ustawy proponowała różne podatki dla każdego rodzaju hazardu, zgodnie z nim, hazard online byłby opodatkowany w wysokości 10%, automaty do gier – 12,5%, a zakłady bukmacherskie obowiązywałby podatek o wysokości 5%.

Zdecydowano się jednak na zmianę wcześniej proponowanych podatków. Ostatecznie, podatek ma wynosić 10% dla każdej działalności hazardowej. Z kolei decyzją komitetu, podatek obowiązujący operatorów ustabilizuje się na poziomie 18%. Inną podjętą decyzją jest ustanowienie podatku od wygranej powyżej 48 000 UAH (około 6,5 tys. zł), czyli każdy kto zdobędzie taką kwotę lub wyższą, będzie musiał jakąś jej część oddać.

Dokument uchwalony przez komisję musi trafić jeszcze do Rady Najwyższej, czyli do parlamentu. Ustawa będzie poddana przeglądowi po raz kolejny i być może trzeba będzie zastosować pewne poprawki. Ostatnim krokiem do zatwierdzenia dokumentu jest podpis prezydenta, Wołodymyra Zełenskiego.

Pierwszym operatorem gier hazardowych, który uzyskał licencję na terenie Ukrainy jest Spaceiks LLC.