Siostra zakonna i dyrektor szkoły katolickiej wydawała fundusze szkoły na sfinansowanie własnych wydatków osobistych, w tym wycieczek do kasyn i opłat za karty kredytowe, twierdzą prokuratorzy.

Mary Margaret Kreuper, emerytowana zakonnica, która przez 28 lat służyła jako dyrektor katolickiej szkoły podstawowej w Torrance w Kalifornii, zgodziła się we wtorek przyznać do oszustwa i zarzutu prania pieniędzy oraz kradzież ponad 835 000 dolarów z jej miejsca pracy. Pieniądze przeznaczała na utrzymanie swojego świeckiego stylu życia.

W latach 2008-2018 Kreuper zdefraudowała pieniądze z katolickiej szkoły św. Jakuba, gdzie jako dyrektor zarządzała funduszami, które szkoła otrzymywała z czesnego i datków na cele charytatywne. Według Departamentu Sprawiedliwości Kreuper miała dostęp do szkolnego konta oszczędnościowego i konta w unii kredytowej, które pokrywały koszty utrzymania innych zakonnic pracujących w szkole.

W swoich zeznaniach Kreuper przyznała się do fałszowania miesięcznych i rocznych raportów dla administracji szkoły w celu ukrycia swoich malwersacji. Również okłamywała administrację szkoły, że finanse szkoły są właściwie rozliczane, a jej aktywa finansowe odpowiednio zabezpieczone, co z kolei pozwoliło jej zachować dostęp i kontrolę nad finansami i rachunkami szkoły oraz, w ten sposób w dalszym ciągu wyprowadzać ze szkoły pieniądze.

Kreuper przyznała, że ​​wykorzystywała przekierowane środki na opłacenie prywatnych wydatków, w tym finansowanie gier hazardowych.

Prokuratorzy oskarżyli również Kreupera o kierowanie pracownikami szkoły do ​​zmiany lub zniszczenia dokumentacji finansowej podczas audytu szkoły.

Prawnicy Kreupera powiedzieli w środę The Washington Post, że jest „bardzo skruszona” i „przeprasza za wszelkie szkody, które wyrządziła”.

„Gdy tylko została skonfrontowana, przyjęła pełną odpowiedzialność za to, co zrobiła i całkowicie współpracowała z organami ścigania i archidiecezją”, powiedzieli jej prawnicy, dodając, że „później w swoim życiu cierpiała na chorobę psychiczną to zaćmiło jej osąd i spowodowało, że zrobiła coś, do czego w innej sytuacji by się nie dopuściła”.

Kreuper miała 18 lat, kiedy została zakonnicą i spędziła kolejne sześćdziesiąt lat w kościele, jak podaje The Post. Została dyrektorem w St. James Catholic School w 1990 roku.

Po tym, jak Kreuper przeszła na emeryturę w 2018 r., Przegląd finansowy przeprowadzony przez szkołę dla nowej dyrektor ujawnił jej oszustwa, poinformował The Los Angeles Times w 2018 r. Archidiecezja wkrótce zaalarmowała władze o ich odkryciu.

Kreuper zgodziła się przyznać do winy za oszustwa i pranie pieniędzy, za które grozi kara do 40 lat więzienia federalnego, według Departamentu Sprawiedliwości.

Jej proces ruszy 1 lipca.