Policjanci Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Wieliczce, w jednym z lokali ujawnili komputery wykorzystywane do nielegalnych gier hazardowych. Maszyny wraz z dokumentacją zostaną przekazane do Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, który będzie prowadził postępowanie w tej sprawie. Za posiadanie nielegalnych automatów grożą wysokie kary finansowe. Za organizowanie gier hazardowych, poza grzywną, grozi również kara pozbawienia wolności do lat 3 lat.

21 kwietnia b.r, funkcjonariusze Ogniwa Patrolowo Interwencyjnego wielickiej komendy udali się do jednego z lokali na terenie Wieliczki, gdzie wg zgłoszenia ma znajdować się  salon z nielegalnymi urządzeniami do gier hazardowych. Po przyjeździe we wskazane miejsce, mundurowi weszli do otwartego lokalu, który reklamował się jako kafejka internetowa. Jak się okazało, przekazana informacja o nielegalnym hazardzie potwierdziła się. Wewnątrz lokalu mundurowi zastali dwie osoby oraz ujawnili cztery urządzenia z uruchomionymi aplikacjami do gier o charakterze losowym.  Nie miejscu czynności wykonali funkcjonariusze Wydziału Dochodzeniowo Śledczego, którzy oprócz komputerów, zabezpieczyli także nagrania z monitoringu lokalu. Zabezpieczony sprzęt zostanie teraz przekazany do Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Krakowie, który będzie prowadził postępowanie w tej sprawie. Właścicielu lokalu i urządzeń grozi kara  nawet 400 tys. złotych oraz do trzech lat pozbawienia wolności za urządzanie nielegalnych gier hazardowych.

Zgodnie z ustawą hazardową, automaty do gier mogą być udostępniane wyłącznie w kasynach, na których prowadzenie wymagana jest koncesja. Za posiadanie nielegalnego sprzętu, umożliwiającego prowadzenie przestępczego procederu w lokalach gastronomicznych, handlowych i usługowych grożą surowe kary w wysokości 100 tys. zł od jednego automatu. Z odpowiedzialnością karną muszą liczyć się zarówno właściciele automatów jak i właściciele lokali, w których odbywają się nielegalne gry. Oprócz wysokiej grzywny, za organizowanie gier hazardowych można trafić do więzienia nawet na 3 lata.