Gry hazardowe mogą wydawać się niewinne i w odpowiednich ilościach stanowić ciekawą rozrywkę, formę spędzenia wieczoru z przyjaciółmi, ale niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę jak uzależniający może być hazard. Jest to klinicznie rozpoznany problem, który jak każde uzależnienie wymaga terapii w celu poradzenia sobie z problemem.
Czym charakteryzuje się uzależnienie od hazardu?

Uzależnienie od hazardu definiowane jest jako powtarzające się działanie, którego dana osoba nie kontroluje i takie, które wpływa negatywnie na podstawowe wartości życia grającego (rodzina, praca, naruszenie prawa). Jest to uzależnienie behawioralne, a świadczy o nim nie rodzaj konkretnie uprawianej gry, a sposób korzystania z tego typu rozrywki, która z czasem dla osoby uzależnionej staje się sensem życia. Gra oddziałuje na mózgowy układ nagrody i prowadzi do uwolnienia dopaminy, czyli hormonu szczęścia w momencie wygranej. Warto zaznaczyć, że choroba postępuje stopniowo, nie da się jej wyleczyć, ale można zastopować. Podobnie jak jest to określane w przypadku alkoholików, można użyć stwierdzenia, że uzależniony od hazardu będzie niegrającym hazardzistą do końca życia.

Problem z hazardem rozpoczyna się dyskretnie, ponieważ nie daje widocznych objawów na zewnątrz. Często zdarza się, że nawet bliskie osoby nie mają pojęcia o silnym uzależnieniu od gier pieniężnych. W większości przypadków osoba nie jest świadoma tego, że dzieje się coś złego i że wkracza na obszar patologicznego uzależnienia od hazardu. Adrenalina i chęć odegrania się bądź wygrania jeszcze więcej prowadzą gracza do psychicznej ruiny. Niebezpieczne zachowania hazardowe mogą prowadzić do poważnych problemów, skrajnych zachowań, jak na przykład wprowadzanie do stawki cennych rzeczy (obrączka, dom, samochód), a nawet prowadzić do myśli samobójczych.

Czym są gry hazardowe?

Większość ludzi, kiedy słyszy stwierdzenie “uzależnienie od hazardu” prawdopodobnie oczami wyobraźni widzi pokerowy stół w towarzystwie szklanek pełnych whisky oraz unoszący się w powietrzu dym. Jednak ta choroba nie ogranicza się tylko do gry w pokera, a można wymienić:
⦁ loterie i gry liczbowe
⦁ ruletka
⦁ automaty do gier
⦁ inne gry karciane (Black Jack, baccarat)
⦁ zakłady sportowe, czyli bukmacherka (obstawianie wyników meczy, wydarzeń sportowych a nawet społecznych i politycznych)
⦁ kasyna online
⦁ gry na giełdzie

Czym objawia się uzależnienie od hazardu?

Według badań, predyspozycje do uzależnień możemy mieć zapisane w genach, ale nie jest tak w każdym przypadku. Zdarza się też, że bardziej narażone na uzależnienie od hazardu są osoby, które w dzieciństwie miały problemy z docenieniem lub poczuciem własnej wartości. Takie zależne wpływają na prawdopodobieństwo zachorowania, a poczucie możliwości wygrania dużych pieniędzy może dać takiej osobie bodziec do pozornego podbudowania pewności siebie. U osób uzależnionych z czasem pojawiają się zaburzenia psychiczne pod postacią zakrzywionego logicznego myślenia, co oznacza, że takie osoby nie potrafią rozsądnie ocenić sytuacji. Często pojawia się poczucie kontroli nad grą i że uzależniony ma jakikolwiek wpływ na wynik, a nie jest to kwestia przypadku.

Do innych objawów osób uzależnionych można zaliczyć:
⦁ Stawianie coraz większych kwot.
⦁ Pogorszenie się stosunków z rodziną i najbliższymi.
⦁ Brak samokontroli, poświęcanie na grę o wiele za dużo czasu
⦁ Zaniedbywanie dotychczasowych zainteresowań i przyjemności.
⦁ Problemy ze snem.
⦁ Łamanie prawa w celu zdobycia środków na grę (oszustwa, kradzieże).
⦁ Fantazjowanie o wielkich wygranych.
⦁ Poczucie winy, upokorzenia, złości w przypadku przegranej.
⦁ Oszukiwanie najbliższych w kwestii kwot przeznaczonych na hazard.
⦁ Utrata pracy, rodziny lub ważnych relacji.

Fazy uzależnienia od hazardu

Wyróżnia się cztery główne fazy, które powtarzają się w każdym przypadku:
⦁ faza zwycięstw – gracz nie jest zagrożony hazardem, gra okazjonalnie, liczy na wielką wygraną i cały czas podnosi stawkę;
⦁ faza strat – w tej fazie w grę wchodzą coraz większe stawki, gracz stara się pozyskać więcej środków, również w tej fazie rozpoczyna się zaniedbywanie rodziny i obowiązków;
⦁ faza desperacji – osoba uzależniona wpada w poważne problemy finansowe, pojawiają się zaburzenia psychiczne, gracz nie jest w stanie oprzeć się grze;
⦁ faza utraty nadziei – jest to ostatnia i najgroźniejsza faza, w której gracz może stracić rodzinę, popaść w poważne długi, a nawet mieć myśli samobójcze

Leczenie uzależnienia od hazardu

Uzależnienie od hazardu często przybiera lekką postać, gdzie w leczeniu wystarczy pomoc psychologa, ale niestety nie zawsze tak jest. Ze względu na swoją charakterystykę choroba zazwyczaj rozwija się powoli, więc osoba narażona ma potencjalnie dużo czasu na sięgnięcie po pomoc. Oczywiście im prędzej zostaną podjęte kroki ku wyzdrowieniu, tym większa jest szansa, że uzależnienie nie dojdzie do ostatniej fazy. W przypadku poważnego uzależnienia konieczna jest terapia odwykowa, głównie jeśli po pomoc sięgnie hazardzista w ostatniej fazie uzależnienia. Specjaliści starają się znaleźć przyczynę lub podłoże, które sprzyja lub wywołało problem z hazardem. Niestety osoba uzależniona już nigdy nie będzie mogła grać rekreacyjnie, jedynym sposobem aby choroba nie powróciła, jest odcięcie się od sytuacji hazardowych.

W Polsce istnieją ośrodki, które oferują leczenie osób uzależnionych od hazardu. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć z tym problem lub ktoś z Twoich bliskich potrzebuje pomocy, jak najszybciej skontaktuj się ze specjalistą. Interwencja psychologa lub terapia odwykowa może być w takim przypadku niezbędna, aby mieć szansę na wyzdrowienie.