Akcje australijskiego giganta hazardowego Star Entertainment spadły po zarzutach, że przez lata umożliwiał nielegalną działalność w swoich kasynach.

Wspólny raport trzech agencji informacyjnych zamieszał firmę w podejrzenia o pranie pieniędzy, przestępczość zorganizowaną i oszustwa.

Władze Star poinformowały, że są „zaniepokojeni wieloma twierdzeniami w doniesieniach medialnych, które według nich wprowadzają w błąd”.

W oświadczeniu wydanym przez Star dla Australijskiej Giełdy Papierów Wartościowych firma komentuje: „Podejmiemy odpowiednie kroki, aby odpowiedzieć na wszystkie zarzuty wobec odpowiednich organów regulacyjnych oraz władz stanowych i federalnych”.

Zgodnie z raportem Sydney Morning Herald and the Age, w latach 2014-2021 firma zabiegała o hazardzistów, którzy byli rzekomo powiązani z działalnością przestępczą lub wpływami zagranicznymi.

Notowania akcji Star Entertainment Group w Sydney spadły o prawie 23%.

Kasyna chętne do prania brudnych pieniędzy?

Dwa lata temu te same serwisy informacyjne przedstawiły podobne zarzuty dotyczące największej australijskiej grupy gier i rozrywki – Crown Resorts. Raport ten wywołał serię publicznych dochodzeń w sprawie firmy, która postawiła pod znakiem zapytania jej przyszłość.

W lutym stanowy urząd ds. gier hazardowych w Nowej Południowej Walii stwierdził, że Crown nie może prowadzić kasyna w Sydney po tym, jak oficjalne dochodzenie wykazało, że firma ułatwiała pranie brudnych pieniędzy.

Ta decyzja uniemożliwiła firmie uzyskanie licencji na prowadzenie nowo wybudowanego kasyna w Sydney o ogromnej wartości 2,2 miliarda dolarów (ok 8,8 mld zł).

Skandal spowodował również odejście dyrektora naczelnego Kena Bartona niecały tydzień po ujawnieniu wyników śledztwa.

Star będzie się tłumaczyć

Nadszedł ciężki czas dla hazardowego giganta, a wyjaśnianie sprawy może znacznie wpłynąć na pozycję na rynku i renomę firmy. Star obiecuje, że postara się odpowiedzieć na wszystkie postawione zarzuty, a na decyzję o ich dalszych losach będą musieli poczekać do wyjaśnienia sprawy.