Hawaje jako jeden z dwóch stanów jest przeciwny hazardowi, ale prawodawcy spotkali się aby omówić ponownie możliwość zalegalizowania tego typu rozrywki.

Hawaje zmagają się z ciężką sytuacją związaną z pandemią koronawirusa i z rosnącym deficytem budżetowym, w związku z tym możliwość zalegalizowania hazardu staje się coraz bardziej realna. Władze mają nadzieje, że takie działanie pobudzi turystykę i przyciągnie więcej turystów, co przełoży się na polepszenie sytuacji finansowej.

Większość polityków jest jednak przeciwna takiemu rozwiązaniu i nie poprą legalizacji hazardu na Hawajach. Takie poglądy podzielają Scott Saiki – przewodniczący Izby Reprezentantów, a także David Ige – gubernator stanu. Hawaje są jednym z dwóch stanów gdzie hazard jest całkowicie zakazany, drugi to Utah.

Saiki nie popiera hazardu, ale chce dojść w tej sprawie do odpowiednich wniosków albo nawet kompromisu. Jednak to właśnie on przedstawił projekt ustawy, która porusza kwestię czy Departament Hawajskich Ziem Macierzystych (DHHL) powinien zdecydować czy Hawaje powinny posiadać kasyna. Senator Jarrett Keohokalole również złożył petycję o możliwość budowy kasyna na tym terenie. Sam uważa, że to władze powinny zdecydować czy zezwolenie na hazard jest odpowiednią polityką.

Korzyści legalizacji kasyn

Gdyby DHHL zdecydowało o otwarciu kasyn Hawaje miałyby szanse na bardzo duże dochody z podatków pobieranych od tej rozrywki, co bardzo wspomogłoby gospodarkę. Z drugiej strony, departament proponuje podatki na poziomie aż 45% z góry, co stanowi jeden z większych w Stanach Zjednoczonych.

Otwarcie kasyn oznaczałoby powstanie także całodobowych sklepów alkoholowych, parków rozrywki i organizowanie imprez. Wzorce z innych krajów na pewno byłyby pomocne, a Hawaje przyciągnęłoby jeszcze więcej turystów zainteresowanych hazardem.

Ta decyzja może być kluczowa dla przyszłości Hawajów i ich rozwoju, a urzędnicy są tego świadomi. Widać postęp w postrzeganiu gier hazardowych i można przewidywać, że sytuacja może się zmienić, chociaż z pewnością nie będzie to w 2021 roku.