Pojawił się nowy raport dotyczący przeciwdziałania szarej strefie w Polsce. Nielegalny hazard to nadal problem, który został poruszony w raporcie “Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2020/2021” autorstwa UN Global Compact Network Poland – inicjatywy ONZ skupiającej zrównoważony biznes.

Szara strefa jest zjawiskiem, które jest trudne do całkowitej eliminacji, ale władze robią wszystko, aby zmniejszyć jej procent.

“Szara strefa to nieuczciwość i naruszenie zasad solidarności społecznej. To mniejsze wpływy podatkowe i niedofinansowanie usług publicznych, z których wszyscy korzystamy. Rządowi udało się wdrożyć narzędzia ograniczające szarą strefę, takie jak: JPKVAT z deklarację, SENT, STIR czy kasy fiskalne on-line, w tym kasy wirtualne” – Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej.

Według danych działania te mogą przynosić skutki. Pomaga w tym również nowelizacja ustawy o grach hazardowych z 1 kwietnia 2017 roku. W roku 2016 szara strefa wynosiła około 80% wartości rynku, obecnie taką samą wartość stanowią legalne działalności. Pomimo takich optymistycznych danych, wpływy dla nieuczciwych operatorów nadal są wysokie. Jest to spowodowane między innymi wzrostem rynku legalnego – stąd wysoki procent przychodów w tym obszarze.

“Nieuczciwi operatorzy znajdują coraz skuteczniejsze metody docierania do klientów i prowadzania ich w błąd. Na początku 2021r. Totalizator Sportowy przeprowadził badania rozpoznawalności swoich marek, wśród nich internetowego kasyna Total Casino. Okazało się, że w świadomości klientów konkuruje ono z kilkunastoma innymi podmiotami – a jest przecież jedynym legalnie działającym w Polsce kasynem online” – komentuje Olgierd Cieślik, Prezes Totalizatora Sportowego.

Cieślik podkreślił również, że pandemia otworzyła nowe możliwości dla nielegalnych operatorów – podczas zamknięcia tych legalnych, szara strefa prężnie działała i łatwiej mogła docierać do klientów.

Magdalena Rzeczkowska, szefowa Krajowej Administracji Sądowej zwraca uwagę na efektywność podejmowanych działań: “W latach 2020 – 2021 zablokowaliśmy ponad 14 tys. stron internetowych nielegalnie oferujących gry hazardowe w Polsce. W zeszłym roku organy KAS przeprowadziła 8946 działań sprawdzających i 1820 kontroli. Udało nam się zatrzymać 6 570 sztuk nieprzepisowych automatów.” 

Pełny tekst raportu “Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce 2020/2021”