Na wyspach napięte nastroje związane z przeglądem regulacji hazardowych rosną, a swoje krytyczne zdanie wyraził również Instytut Spraw Gospodarczych (IEA).

Rząd prowadząc przegląd Gambling Act z 2005 roku bierze pod uwagę zastosowanie przeróżnych środków w celu podniesienia bezpieczeństwa użytkowników. Niestety większość z nich wywołuje duże emocje wśród graczy oraz ekspertów z branży.

Instytut Spraw Gospodarczych otwarcie krytykuje zamiary rządu. Pomysł dotyczący zakazu reklamowania i promowania hazardu, według ekspertów nie jest zasadny. Ponoć nie ma wystarczających dowodów na to, że taki przepis wpłynąłby na obniżenie liczby problematycznych graczy w Wielkiej Brytanii. Zakaz sponsorowania sportu przez operatorów hazardowych może znacznie wpłynąć na działania mające na celu budowanie marki oraz będzie niekorzystne dla mniejszych drużyn np. piłkarskich.

„Pozbawiłoby to platformy reklamowe ważnego źródła przychodów i zdławiło konkurencję. Jest bardzo mało dowodów na to, że miałoby to jakikolwiek wpływ na problematyczny hazard.” – IEA

Propozycja ustalenia górnej granicy kwoty, którą można postawić na jednorazowy zakład również nie spodobała się opinii publicznej. Eksperci zauważają, że takie rozwiązanie byłoby brakiem poszanowania do czerpania przyjemności z hazardu oraz pogwałcenie prawa do wydawania pieniędzy wedle swojego uznania. Takie twierdzenie jest całkowicie zasadne z perspektywy gracza.

„Chociaż sugerowano, że limit depozytów mógłby zostać zniesiony dla tych, którzy udowodnią, że mogą sobie na to pozwolić, nie jest łatwo zrozumieć, jak można to zrobić bez znacznej biurokracji i naruszenia prywatności.” – IEA
Ponadto, raport IEA wyjaśnia kwestię problematycznego hazardu. Eksperci odrzucają tezę jakoby miała miejsce „epidemia” hazardu w Wielkiej Brytanii, przypominając, że wskaźnik problematycznego hazardu nie wzrósł od 1999 roku.

Ogólny wniosek z rozważań Instytutu Spraw Gospodarczych jest jeden. Eksperci twierdzą, że rząd wprowadzając tak rygorystyczne przepisy doprowadzi do zniechęcenia dorosłych ludzi do uprawiania tego typu rozrywki, a nie będzie prowadzić skutecznej walki z problematycznym hazardem.

„To właśnie te praktyczne rozwiązania, a nie tępe narzędzia działaczy anty-hazardowych, mogą być przedmiotem przeglądu rządu.” – IEA