Pandemia niszczy większość biznesów, które stoją jej na drodze. Jest jednak jedna branża, która w praktyce zyskała na kryzysowej sytuacji w Polsce – i nie chodzi tutaj o zaopatrzenie medyczne czy dostawców elektroniki, a…o hazard w internecie.

Już niejednokrotnie wspominaliśmy i tym jak pandemia wpłynęła na branżę hazardową na całym świecie. Na przykład, Wielka Brytania podczas lockdownu zanotowała spadek uczestnictwa w grach hazardowych, ale łatwo można to powiązać z zamknięciem lokali. Natomiast hazard online wystrzelił jak z procy – Brytyjczycy zaczęli grać w pokera, bingo i inne gry kasynowe w internecie.

W naszym kraju trend zdaje się powtarzać – Polacy wydają coraz więcej na hazard w internecie. Takie dane zawarte są w analizie firmy EY, a dokładne wartości mogą dawać dużo do myślenia. W 2020 roku przeciętne polskie gospodarstwo domowe wydało na hazard online 243zł, czyli o prawie 40zł więcej niż w roku poprzednim. Jednak 35% tej kwoty zostało przeznaczone na nielegalny hazard.

W 2019 roku gospodarstwo domowe w Polsce wydało przeciętnie na gry hazardowe online 206,12 zł, a w 2020 roku – 242,9 zł. Niepokojące jest jednak to, jak istotna część tych wydatków zasila szarą strefę. W 2019 roku było to 80,88 zł, a rok później już 83,78 zł przypadające przeciętnie na jedno gospodarstwo domowe. Coraz więcej pieniędzy znajduje się zatem poza oficjalnym obiegiem gospodarczym – wylicza Katarzyna Mikołajczyk, prezes Stowarzyszenia Graj Legalnie.

Z raportu wynika, że przychody nielegalnych operatorów wyniosły 12,6 mld zł, a legalna część branży niewiele więcej, bo 14,4 mld zł. To oznacza, że przeciętne gospodarstwo domowe w 2020 roku wydało 83,73zł na nielegalny hazard.

Wzrost obrotów nielicencjonowanych podmiotów oraz zwiększające się wydatki gospodarstw domowych na nielegalny hazard to problem budżetu państwa, który w ostatnich pięciu latach stracił 2 mld zł – kontynuuje prezes Stowarzyszenia Graj Legalnie.

Taka sytuacja działa bardzo negatywnie na stan i rozwój licencjonowanego rynku hazardowego w Polsce, a sami gracze narażeni są na utratę środków.