Automaty hazardowe należą do najpopularniejszych gier tego typu wliczając w to najsłynniejszego „jednorękiego bandytę”. Początkowo takie automaty stanowiły jedynie miły, lecz tylko przerywnik w czasie pokonywania drogi z ruletki do stołu przeznaczonego do gry w blackjacka czy pokera. Z czasem maszyny zyskały na większym znaczeniu, a gracze spędzają na nich więcej czasu niż można się spodziewać.
Automaty do gier – opis działania

Urządzenia do gier hazardowych opierają swe działanie na górnie ustalonych algorytmach. Algorytmy są mniej lub bardziej zaawansowane, ale cały proces pozostaje ten sam. Gdy my zacieramy ręce i jesteśmy pełni nadziei, że pomnożymy przysłowiowego piątaka, automat już wie jak cała rozgrywka się zakończy i w zdecydowanej większości przypadków polegniemy. Maszyny odgórnie są zaprogramowane o określoną symboli i kombinacji, z czego mały procent stanowią kombinacje zwycięskie.

A jak wygląda to od strony czysto mechanicznej strony? Za przykład niech posłuży klasyczny automat do gry w jednorękiego bandytę. Po wrzuceniu monety zaciągamy dźwignię, która uruchamia znajdujący się centralnie wał. Na nim osadzone są bębny z oznaczeniami. Pierwotna wersja skonstruowana przez Charlesa Freya zawiera trzy walce i pięć symboli obrazujące karo, kier, pik, podkowę i dzwonek. Dzwony były najbardziej pożądane i ich trzykrotne wystąpienie gwarantowały najwyższe wygrane. Urządzenie wyposażone jest także w hamulce oraz system czujników, które kolejno zatrzymują bębny oraz wykrywa ich położenie decydując tym samym o wygranej bądź porażce. Sprzęt wykrywa również wrzuconą monetę zwalniając blokadę dźwigni by następnie wprawić w ruch bębny. Gdy uruchomimy dźwignię następuje zwolnienie hamulców oraz zatrzasków odpowiedzialnych za wykrycie ewentualnej wygranej. Cały układ wraz z hamulcami zatrzaskują się w wyżłobionych dyskach o zróżnicowanej głębokości. Reasumując, jeśli po zatrzymaniu się bębnów każdy zatrzask znajdzie się na najgłębszym wyżłobieniu zdobyliśmy najwyższą możliwą nagrodę.

Specyfika gry na automatach

Maszyny potrafią być mocno wciągające i zachęcające mimo, że wszyscy doskonale wiedzą, iż szansa na zwycięską serię jest naprawdę nikła. Automaty już są tak skonstruowane aby kasyna, które czerpią naprawdę duże zyski z takich urządzeń niezbyt często pozwalały graczom wygrać. W głowie takiej osoby kiełkuje jednak myśl, że być może to właśnie jest ten moment i szczęśliwa łaska w końcu padnie na niego. Jak zostało wspomniane szansa na powodzenie w rozgrywce jest bardzo mała, ponieważ kasyna dużo zarabiają na takich automatach i nie wynika to wyłącznie z porażek graczy co z częstotliwości gier. Specyfika gry na automatach polega na nieskomplikowanych zasad ograniczających się do wrzucenia monety i pociągnięciu za dźwignię. Tempo gry jest bardzo szybkie przez co osoby szybko tracą poczucie czasu, a jeszcze szybciej pieniądze. Automaty do gier potrafią być mocno wciągające również z powodu pozornie bliskości wygranej co tylko prowokuje do pozostania przy maszynie. Koła są tak skonstruowane, że symbole z główną wygraną są osadzone w różnych ilościach przez co często możemy zobaczyć dwa takie same oznaczenia dając tym samym złudzenie, iż do pełni szczęścia niewiele brakuje. Ponadto symbole z główną nagrodą znajdują się bezpośrednio poniżej lub powyżej linii wygranej zachęcając do dalszej rozgrywki, aczkolwiek mimo takiego ułożenia nie oznacza to, że byliśmy blisko zwycięstwa. Jest to typowo zabieg motywujący, które stosują kasyna aby gracze pozostali przy automacie jak najdłużej. Warto też podkreślić, że wrzucane monety przeliczane są na kredyty co sprawia, iż grający jest bardziej narażony na wydanie większej gotówki.

Czy można ograć automat

Wiele osób szczególnie z umysłem ścisłym może posiłkować się rachunkiem prawdopodobieństwa, które o ile może być pomocne w innych grach hazardowych, o tyle w przypadku maszyn korzystanie z tej opcji jest totalnie pozbawione sensu. Automaty są zaprogramowane w taki sposób aby odsetek wygranych był nieznaczny, a proporcje stosunku wygranej do porażki nie są na każdym urządzeniu takie same sprawiając, że wszelkie wyliczenia nie mają najmniejszego sensu. Wszak skąd możemy wiedzieć jak ustawiony jest automat, przy którym obecnie zasiadamy. Oczywiście są osoby, które stwierdzą, że opracowany przez nich system jest skuteczny. Wieloletnie studiowanie i analizowanie automatów do gier może okazać się w jakimś stopniu pomocne, lecz w końcowym rozrachunku niemal w każdym przypadku polegniemy z maszyną, która w każdej sekundzie generuje około tysiąca różnych kombinacji. Gdyby gracze często by zwyciężali, to obecność takich automatów byłaby nieopłacalna z perspektywy kasyn, a sławetny jednoręki bandyta już dawno przeszedłby do reliktów przeszłości. A co z przysłowiowym szczęściem. Owszem jest ono potrzebne jak w każdej dziedzinie życia. Należy pamiętać, że nawet przy dobrej passie musi przyjść również ta zła, ponieważ tak działają algorytmy. Udana seria zachęca jednak do dalszej gry, a wytrwałość w grach hazardowych jest praktycznie zawsze złym doradcą.

Co mówi o maszynach do gier ustawa hazardowa

Od 1 kwietnia 2017 roku automaty do gier hazardowych są objęte monopolem państwa. Co to oznacza w praktyce? Oznacza to, że poza kasynami takie urządzenia mogą znajdować się w salonach gier należących do Totalizatora Sportowego. Zgodnie z obowiązującą dyrektywą automaty mogą legalnie znajdować się także:

  • upoważnione przez Ministerstwo Finansów podmioty dokonujące badań technicznych automatów;
  • organy administracji sprawujące nadzór i kontrolę nad przestrzeganiem przepisów ustawy;
  • polscy producenci lub dystrybutorzy automatów do gier serwisanci dokonujący napraw;
  • dostawcy zajmujący się przewozem automatów;

Jak zatem można wywnioskować wszelkie maszyny znajdujące się na stacjach benzynowych, pubach czy podobnych lokalach jest nielegalne.