Stowarzyszenia sportowe w Irlandii głośno domagają się wprowadzenia przepisów, które miałyby zakazać reklamowania hazardu w kraju.

Dynamiczny rozwój hazardu na całym świecie cieszy część populacji, ale jest również tematem do niepokoju dla wielu osób. Narastające kontrowersyjne reklamowanie tego typu rozrywki powoli staje się kością niezgody w wielu krajach, a jednym z nich jest Irlandia, w której dwa sportowe stowarzyszenia domagają się zakazu reklamy hazardu.
Sportowe stowarzyszenia – Gaelic Athletic Association (GAA) i Gaelic Players Association (GPA) domagają się zmiany krajowych przepisów, aby całkowicie zakazać tego typu działań marketingowych.

Irlandzka organizacja zawodowa, zrzeszająca psychiatrów w Irlandii, College of Psychiatrists of Ireland, nawołuje do pilnego zakazu reklamowania hazardu w sporcie. Eksperci organizacji uważają, że Covvid-19 karmi „kryzys zdrowia publicznego”, promowanie złych nawyków może mieć katastrofalne skutki.

GPA stara się wpływać na nadawców, w celu zmniejszenia lub wyeliminowania reklam pojawiających się podczas transmisji gier.

 „Nadal będziemy zdecydowanie opowiadać się za tym, jeśli chodzi o zakaz reklamowania się podczas transmisji meczów na żywo. Zostanie nadany priorytet, gdy tylko Covid-19 ponownie się ustabilizuje. Wykorzystujemy każdą możliwą okazję, aby wpłynąć na zmianę, ale naszym głównym zmartwieniem jest dbanie o graczy i upewnianie się, że otrzymają wsparcie, którego potrzebują.” – Jennifer Rogers, menedżer ds. dobrobytu graczy, GPA

Temat regulacji hazardowych oraz sponsorowanych reklam jest obecny od jakiegoś czasu w Wielkiej Brytanii, a rząd intensywnie pracuje nad zmianami w celu ochrony obywateli. Irlandia ze swoim mocnym postulatem zakazu promowania hazardu dołącza do głosu pragnącego zmiany.