Hazard staje się bardzo popularny, a w niektórych miejscach wręcz powszechny, Eksperci ds. Zdrowia Publicznego w Irlandii Północnej uważają, że młodzież powinna być edukowana w kwestii zagrożeń płynących z gier hazardowych. Konsultacje w tej sprawie przeprowadził Departament ds. Społeczności.

Eksperci twierdzą, że należy zbadać jak reklamy wpływają na dzieci oraz przeanalizować dostępność gier hazardowych online dla młodych ludzi oraz jaki może mieć to efekt. Lekarze z Irlandii wspierają pomysł wprowadzenia edukacji hazardowej do programu nauczania w szkołach. Wiąże się to z ogólnymi regulacjami hazardowymi w kraju. Raport sugeruje potrzebę:

“Strategii hazardowej w Wielkiej Brytanii, która będzie działać w odpowiednich departamentach rządowych i administracji, w celu zapewnienia kompleksowego zestawu działań, które zmniejszą szkody wynikające z hazardu, w tym szkody wyrządzane rodzinom, dzieciom i młodzieży”.

Poprzednie badania wykazują, że Irlandia Północna ma najwyższy odsetek hazardzistów nałogowych w Wielkiej Brytanii. Philip McGuigan, nałogowy gracz, który stracił ponad 100 tys. funtów na grze w pokera online apeluje o zmianę przepisów, aby uchronić innych przed popełnieniem jego błędu. Dodaje, że hazard wpływa na coraz młodsze dzieci i w większej ilości, więc należy to uregulować, w innym razie wśród młodzieży pojawi się problem z grami hazardowymi. W poprzednim roku Irlandia przyjęła ustawę o grach i loteriach w celu unowocześnienia licencjonowania i promocji lokalnych gier.

Ograniczenia wiekowe

Wydział Zdrowia Publicznego chce ulepszenia procedur weryfikacji wieku w grach hazardowych online. Pojawiły się też opinie o nałożeniu ograniczeń wiekowych na grę w loterii krajowej, co może pozytywnie wpłynąć na często nieprzemyślane lub impulsywne decyzje młodych ludzi. W dobie koronawirusa i rozwoju kasyn online takie regulacje są szczególnie potrzebne, aby chronić młodych ludzi przed zagrożeniami jakie niesie hazard. Okazuje się, że aż 93% respondentów popiera ustanowienie organu nadzorującego hazard w Irlandii Północnej.