LYON, Francja – Podczas gdy większość z nas oglądała Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej jako zwykli kibice, setki wyspecjalizowanych funkcjonariuszy z 28 krajów atakowało zorganizowane grupy przestępcze, które chciały zarobić miliony na nielegalnym hazardzie i związanych z nim praniu brudnych pieniędzy.

Operacja INTERPOL-u SOGA VIII (skrót od gry w piłkę nożną) doprowadziła do tysięcy nalotów i aresztowania około 1400 podejrzanych w całej Azji i Europie. Władze skonfiskowały 7,9 mln USD w gotówce, a także komputery i telefony komórkowe połączone z prawie 465 mln USD w zakładach.

Nielegalny hazard generuje znaczne zyski sieciom przestępczości zorganizowanej i często jest ściśle powiązany z innymi przestępstwami, takimi jak pranie pieniędzy i korupcja. Operacja była koordynowana przez jednostki Interpolu ds. przestępstw finansowych i zwalczania korupcji przy wsparciu Grupy Ekspertów Azji i Pacyfiku ds. Przestępczości Zorganizowanej (APEG) oraz Grupy Zadaniowej Interpolu ds. ustawiania meczów (IMFTF).

Policja w Hongkongu zatrzymała ponad 800 podejrzanych, w tym rzekomego przywódcę kontrolowanego przez triadę syndykatu bukmacherskiego, przejmując prawie 2,7 miliona dolarów w gotówce i zapisy zawierające setki milionów zakładów, co czyni ją jedną z najbardziej udanych operacji przeciwko nielegalnemu hazardowi w historii.

interpol.int

„Nasze wspólne doświadczenie pomogło nam przewidzieć powiązania między syndykatami bukmacherskimi, a ich nielegalnymi odpowiednikami podczas Euro 2020. To ostatecznie doprowadziło nas do zorganizowanych grup przestępczych działających na skalę globalną, które generują ogromne zyski” – powiedział Wong Wai, szef Organizacji Zorganizowanej Policji w Hongkongu. Biuro ds. Przestępczości i Triady oraz przewodniczący Grupy Ekspertów ds. Przestępczości Zorganizowanej Interpolu ds. Azji i Pacyfiku.

W SOGA VIII największy udział wzięły kraje europejskie, a także szereg organów ścigania, których celem było zwalczanie nielegalnego hazardu z różnych perspektyw.

„Włoskie władze przeprowadziły podczas Euro 2020 ogólnopolską operację, w wyniku której skontrolowano 280 punktów bukmacherskich i 1,3 mln euro gotówki za nielegalne działania bukmacherskie. Takie operacje międzynarodowe mają kluczowe znaczenie dla wspólnej walki z nielegalnymi zakładami, ale także dla rozwoju krajowych i międzynarodowych ram współpracy” – powiedział Roberto Ribaudo, dyrektor Wydziału ds. Przestępczości Gospodarczej i Finansowej w Narodowym Biurze Centralnym INTERPOLu w Rzymie.

Tegoroczna operacja pokazała wyraźne przejście do działalności online, gdzie przestępcy w pełni wykorzystują technologię finansową, w tym korzystanie z międzynarodowych witryn hazardowych i internetowych kont bankowych.

Ponadto funkcjonariusze zauważyli zwiększoną aktywność na internetowych platformach gier, forach i mediach społecznościowych, gdzie osoby prywatne oferowały wskazówki dotyczące hazardu, a nawet płatności tym, którzy chcą otworzyć internetowe konta bankowe do przelewów pieniężnych.

Operacja została przeprowadzona pod egidą Project Anti Cyber-Enabled Financial Crimes (CEFIN) finansowanego przez Republikę Korei.

Do tej pory osiem operacji SOGA prowadzonych przez INTERPOL zakończyło się ponad 19 100 aresztowaniami, konfiskatami ponad 63 milionów dolarów w gotówce oraz zamknięciem ponad 4000 nielegalnych kryjówek hazardowych, które obsłużyły zakłady o wartości ponad 7,3 miliarda dolarów.

 

Kraje uczestniczące : Austria, Azerbejdżan, Bahrajn, Belgia, Brunei, Kambodża, Chiny, Chorwacja, Czechy, Finlandia, Francja, Niemcy, Węgry, Indie, Irlandia, Włochy, Malezja, Malediwy, Filipiny, Polska, Portugalia, Rumunia, Rosja, Singapur, Hiszpania, Szwajcaria, Wielka Brytania, Wietnam.