Hazard jest teraz na Twitchu. Streamerzy obstawiają setki tysięcy dolarów. Oglądają je dziesiątki, jeśli nie setki ludzi. Większość z nich to dzieci lub nastolatki. Jakie są tego konsekwencje?

Automaty do gry mają na celu utrzymać cię w napięciu, mają błyszczące, jasne kolory i obiecują ogromne zyski bez zbytniego wysiłku. Jedyne, co musisz zrobić, to wkładać pieniądze, wierząc, że naprawdę masz szansę na wzbogacenie się.

W naszym społeczeństwie, w którym gromadzenie bogactwa osobom znajdującym się na dole jest trudniejsze niż kiedykolwiek, hazard wydaje się szansą na zarobienie dużych pieniędzy. W niektórych społecznościach, takich jak Rumunia, nie da się uniknąć reklam hazardu. Nie tylko ładują informacje o hazardzie w wiadomościach zachęcając nas do gry na automatach, ale także operatorzy gier sponsorują mnóstwo produkcji kulturalnych i wydarzeń sportowych.

Narażenie na hazard poza drzwiami kasyna nie jest niczym nowym. W ostatnich latach hazard dostosował się do nowszych technologii i przeniósł się do sfery online, aby zmaksymalizować swoje zyski i ekspozycję.

W ostatnich tygodniach gry hazardowe i automaty do gier zyskują na popularności na internetowej platformie streamingowej Twitch. Najlepsi streamerzy gier wideo, tacy jak xQc, Trainwrecks czy Adin Ross, włączają segmenty hazardowe do swoich codziennych streamów. Pokazują, że grają na automatach, obstawiając ogromne zakłady, pokazując, jak łatwo jest zgromadzić dużo pieniędzy i szybko stracić ich część.

Problem polega na tym, że te transmisje są sponsorowane, a pieniądze, które widzimy, że ci gracze obstawiają, często nie należą do nich. Firmy hazardowe skontaktowały się z nimi, oferując atrakcyjną ofertę w zamian za kilka godzin rozgrywki. Zgodnie z oświadczeniem wydanym przez Keith Whyte, dyrektora wykonawczego National Problem Gambling Hotline dla Paste Magazine: „Wiele z tego, co widzisz, w tych strumieniach Twitch to ludzie, którzy są zasadniczo marketingowcami, otrzymują prowizję”.

Pieniądze, które są oferowane tym osobom, mogą często przekraczać ich całkowite zarobki w ciągu jednego miesiąca strumieniowania, co sprawia, że ​​strumieniowanie przez kilka godzin hazardu jest atrakcyjne. Inny streamer gier, Mizkif, wyjawił, że zaoferowano mu 35.000 dolarów za godzinę, aby mógł strumieniować swoje gry hazardowe na stronie internetowej firmy. 35.000 dolarów za godzinę, aby ktoś grał na automatach, dając swoim widzom motywację do rozważenia, jeśli nawet nie rozpoczęcia gry na automatach.

Hazard na Twitchu stał się tak duży w ciągu ostatnich tygodni, że codziennie widać setki tysięcy innych ludzi oglądających hazard. Konsekwencje tego są nadal nieznane, ale na podstawie wstępnego osądu obawiam się, że te strumienie zachęcą publiczność, zwykle składającą się z młodszych ludzi lub dzieci, do uznania hazardu za legalną działalność.

Według artykułu Journal of Gambling Studies autorstwa Delfabbro i Griffiths, zwiększona ekspozycja na hazard w populacji zwiększa rozpowszechnienie hazardu i problemów związanych z hazardem. Tak więc strumienie xQc i Trainwrecks to nie tylko niewinne zajęcia, które można po prostu oglądać, nie odczuwając ochoty do zabawy.

Stawiając się w sytuacji dzieciaka, który nie ma dużo pieniędzy, ale uwielbia tych streamerów i jest świadomy ich drogiego stylu życia, możemy ulec pokusie, by pomyśleć o hazardzie jako sposobie na uzyskanie niezbędnych pieniędzy, aby pozwolić sobie na ich sposób życia. Jesteśmy świadkami naszych idoli i celebrytów noszących najlepsze marki, jeżdżących drogimi samochodami i myślimy o tym jako o urzeczywistnieniu sukcesu.

Bombardowani konsumpcjonistycznymi ideałami i lokowaniem produktów wpadamy w pułapkę ideału, że aby spełnić swoje życie, musimy nosić określone marki i żyć tak luksusowo, jak to tylko możliwe. W dążeniu do tego stylu życia hazard może przedstawiać się jako łatwy sposób na zgromadzenie dużej ilości pieniędzy w krótkim czasie. A jeśli nasi ulubieni streamerzy uprawiają hazard, dlaczego nie mielibyśmy my tego robić?

Ponieważ nasze umysły są zakochane w markach i stylu życia skoncentrowanym na konsumentach, niewiele wiemy, ale automaty nie są stworzone po to, abyśmy wygrywali. A ci streamerzy, którzy obstawiają wysokie zakłady i wygrywają setki tysięcy, robią to na podstawie umowy promocyjnej. Wygrywanie na automatach ogromnych sum zdarza się raz na milion, a częściej niż kiedykolwiek ci, którzy grają, tracą jeszcze więcej.

W tweecie opublikowanym dwa tygodnie temu Asmongold, jeden z największych streamerów World of Wacraft, wezwał Twitcha do uniemożliwienie hazardu na swojej platformie. Powiedział, że strumienie hazardu muszą zostać zakazane, obawiając się, jakie szkody mogą spowodować streamy hazardowe w dłuższym okresie czasu.

Bez jasnej edukacji na temat kultury konsumenckiej i hazardu, Twitch i inne platformy streamingowe powinny podjąć kroki w celu ochrony młodzieży przed wpadnięciem w pułapkę hazardu. W przypadku streamerów, którzy podpisują kontrakty o wysokiej wartości, łatwo jest umyć ręce i powiedzieć, że nie są winni temu, że dzieciaki zaczynają myśleć o hazardzie. Ale mówiąc, że nie są winni, podczas gdy młodzież wydaje pieniądze w kasynie, problem jest tylko maskowany, delikatnie wpychany pod dywan.