Black Fire Women’s Innovation Igniter to program edukacyjny dla kobiet utworzony z inicjatywy Entain, we współpracy z University of Nevada Las Vegas (UNLV).

Kobiety w branży gier i technologii są niedostatecznie reprezentowane, a światowy lider chce poczynić kroki, które to zmienia. Program ma rozpocząć się w sierpniu, początkowo będzie obejmował grupę 20 osób.

„Ta branża jest w dużej mierze zdominowana przez mężczyzn. Czasy się zmieniają, ale uważamy, że być może czasy nie zmieniają się wystarczająco szybko. Niezwykle ważne jest wspieranie kobiet w technologiach, kobiet w technologiach hazardowych.” – Martin Lycka, starszy wiceprezes ds. regulacyjnych w USA, Entain

Program jest określany jako rekrutacja, mentoring, wspieranie i wprowadzanie kobiet w podstawowe założenia świata hazardu, czyli zakładów sportowych, gier online i technologii. Inicjatywa ma również stworzyć lepsze warunki dla kobiet w branży zdominowanej przez mężczyzn.

Pozytywna jest jednak statystyka dotycząca stanowisk zajmowanych przez kobiety. Badanie przeprowadzone przez UNLV z 2019 r. wykazało, że 35,5% stanowisk od szczebla menedżerskiego i wyższych zajmowały kobiety.
Ponadto program przyniesie możliwości dla studentek z UNLV. Entain chce umieszczać uczennice na stażach i zapewnić im zatrudnienie. W planach ma również stworzenie biura z programistkami i inżynierami płci żeńskiej z areną e-sportową i studiem VR. Takie działania z pewnością pokazują rozpoczynanie się nowej ery branży hazardowej, ponieważ kobiety stają się coraz większą jej częścią.

Okazuje się że ten sektor zyskuje płeć piękną nie tylko w strukturach film ale również jako klientów. Jak donosi raport komisji hazardowej Wielkiej Brytanii z 2019 r., 43% osób grających stanowią kobiety, co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego. Kobiety na rynku hazardowym są coraz bardziej zauważalne a program światowego giganta jest po części inspirowany programem firmy William Hill, który stworzył inicjatywę Lead IT Lady.