Napastnik Atletico Mineiro, Diego Costa, był celem operacji policyjnej badającej nieprawidłowości związane z branżą bukmacherską, praniem brudnych pieniędzy i oszustw podatkowych.

Federalna policja brazylijskiego stanu Sergipe przeprowadziła operację przeciwko wykorzystywania hazardu oraz prania brudnych pieniędzy w ramach śledztwa w sprawie „ESPORTENET”.

Śledztwo skupia się na właścicielach tej platformy, sponsorach finansowych oraz na „rzekomym finansiście tej siatki przestępczej”, który jest piłkarzem.

Według tego portalu, chodzi o byłego zawodnika Atletico Madryt i Chelsea, Diego Coste, który wrócił do Brazylii po zakończeniu kontraktu w stolicy Hiszpanii pod koniec 2020 roku.

Brazylijska policja wydała nakazy przeszukania, a jedno z nich zostało przeprowadzone w Lagarto, rodzinnym mieście Costy.

“On nie musi udowadniać, że jest niewinny. Najpierw musi mu zostać udowodniona wina. Nie ma żadnego oskarżenia, więc to nie jest czas, żeby mówić o winie. Takie plotki plamią jego wizerunek i dodatkowo powodują różnego rodzaju szkody. To, co się wydarzyło, było haniebnym czynem i przeszukanie nigdy nie powinno mieć miejsca. Niczego nie znaleźli i niczego nie zarekwirowali, Diego nie ma nic wspólnego z tymi firmami. Nie był żadnym wspólnikiem ani nie finansował tego projektu” – komentuje prawnik zawodnika, Aurelio Belem.

Władze brazylijskie zwróciły uwagę, że w pierwszej fazie operacji, która miała miejsce w marcu 2021 r., skonfiskowano dokumenty i sprzęt komputerowy, co umożliwiło bardziej szczegółowe dochodzenie.

Na podstawie tych dowodów można było zidentyfikować „inne platformy bukmacherskie” wykorzystywane przez grupę, które działały wspólnie z „firmami” i innymi osobami, aby prać pieniądze – komentuje policja.

Diego Costa pozostawał bez klubu od stycznia tego roku, kiedy to przedwcześnie zdecydował się na rozwiązanie obowiązującego kontraktu z Atletico Madryt. Obecnie kontuzjowany zawodnik podpisał kontrakt z Atletico Mineiro, z którym związał się kontraktem do końca grudnia 2022 roku. Nowy klub Brazylijczyka zaoferował mu pomoc prawną w świetle rzucanych oskarżeń.