Pod koniec września w mieście odkryto dwa nowe przypadki, a wkrótce ich liczba wzrosła o kolejne cztery.

Rosnący wskaźnik infekcji spowodował, że pobliskie miasto Zhuhai wprowadziło wymóg, aby wszyscy przyjezdni z Makau poddali się 14-dniowej obowiązkowej kwarantannie. Ograniczenie miało zostać złagodzone w poniedziałek 4 października, chociaż podróżni nadal musieliby okazać dowód szczepienia i mieć negatywny wynik na COVID-19. Jednak złagodzenie wymagań zostało wstrzymane w świetle nowych przypadków wirusa w Makau.

W Makau panowała nadzieja na zatrzymanie kolejnej fali epidemii, jednak partia dziesięciu pojedynczych próbek została przetestowana w szpitalu Kiang Wu i dała pozytywne wyniki, donosi GGRAsia.

Golden Week rozpoczął się 1 października, ale nowe infekcje powstrzymały turystów przed podróżowaniem do królestwa kasyn. Jak się okazuje ​​w ciągu pierwszych dwóch dni święta przybyło tylko 3122 odwiedzających, co stanowi prawie 92% spadek w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku.

Ho Iat Seng, dyrektor naczelny Makau, przyznał, że nawet jeśli Zhuhai zrezygnuje z wymogu kwarantanny, prawdopodobnie to nie wystarczy, aby pomóc turystyce Makau podczas Golden Week.

Uważano, że Golden Week zapewni impuls dla przemysłu Makau, ponieważ jest to okres aktywnej turystyki w Chinach, jednak wzrost liczby przypadków zachorowań na koronawirusa pokrzyżował te plany.  Nowo wprowadzone ograniczenia bezpieczeństwa znacznie zmniejszyły liczbę chętnych do odwiedzenia Makau.