Brytyjska Komisja ds. Hazardu (UKGC) po walce z kryptowalutami wzięła pod lupę coraz bardziej popularne tokeny niewymienne (NFT).

Jak się okazuje francuski startup NFT, Sorare może łamać aktualne przepisy obowiązujące w Wielkiej Brytanii. UKGC twierdzi, że platforma działa bez brytyjskiej licencji hazardowej. Do tej pory komisja nie podjęła żadnych działań prawnych, ale w ogłoszeniu dla konsumentów ostrzega, aby Ci ponownie rozważyli jakiekolwiek interakcje z tą witryną.

Do tej pory UKGC nie zdecydowało czy działalność firmy Sorare jest równoznaczna z hazardem i czy platforma musi uzyskać oficjalną licencję. Jak jednak twierdzi komisja: „jakakolwiek aktywność wykonywana na stronie przez konsumentów w Wielkiej Brytanii wykracza poza przepisy dotyczące hazardu, których powinien przestrzegać licencjonowany operator”.

Sorare zyskuje na popularności, ponieważ oferuje platformę do udziału w turniejach fantasy football z NFT, gdzie gracze mogą kupować, sprzedawać, wymieniać i zarządzać wirtualnym zespołem za pomocą cyfrowych kart gracza.

Ta sama firma w tamtym miesiącu podjęła współpracę z jedną z najlepszych hiszpańskich lig piłkarskich, LaLiga. Fani, kolekcjonerzy i gracze fantasy mogą handlować i grać cyfrowymi kartami graczy ligi, na czele z nazwiskami takimi jak Antoine Griezmann, Vinícius Junior, Pedri. Najdroższą obecnie kartą piłkarza na platformie jest Cristiano Ronaldo z ceną ponad 245 tys. euro (1,1 mln zł).

„Partnerstwo pozwala nam dotrzeć do nowych odbiorców na całym świecie i daje obecnym fanom dodatkowe sposoby na zaangażowanie się w graczy i kluby, które kochają” – powiedział Javier Gómez, Prezes LaLiga