Fani ostawiania sportu w Polsce już niedługo będą mieli do wyboru jeszcze jeden portal bukmacherski. Właściciele mieli już doświadczenie w działaniach na rynku w Polsce, ale nielegalnie.

Kilka lat temu krajowa branża bukmacherska nie była objęta praktycznie żadnymi przepisami, dlatego działanie operatorów było stosunkowo proste. Mieli oni sposób na obchodzenie płatności, a mianowicie rejestracja firmy na Malcie lub Cyprze oraz zakładanie strony z domeną .pl, aby dotrzeć do polskich odbiorców. Takie zabiegi były opłacalne ze względu na brak konieczności odprowadzania podatku od tego typu działalności.

Praktykowanie takich działań zostało ukrócone przez nowelizację ustawy hazardowej z 2017 roku, która wprowadziła licencje dla bukmacherów oraz oficjalny rejestr domen, które oferują gry niezgodnie z ustawą. Rejestr zawiera serwisy, które nie mają zezwolenia, a próbowały działać na polskim rynku.

System nie jest idealny, a sposób na obejście go wkorzystał bukmacher Betsson, który figurował pod nazwą Betsson28, a aktualnie Betsson29. Luka w systemie pozwala na dodanie cyfry do nazwy domeny, a kiedy zostanie przez państwo zablokowana, zwiększenie jej np. o 1. Proces blokowania takiej witryny potrwać może nawet do miesiąca, co dawało operatorowi czas na tak naprawdę niezgodną z prawem działalność.

Niedawno na liście operatorów z licencją pojawiła się nowa spółka, która będzie działać w internecie pod nazwą fuksiarz.pl. Jednak jak się okazuje, w zarządzie spółki pojawiają się nazwiska wcześniej związane z Betsson. Prezesem jest Marcin Szpalerski, a członkiem zarządu Johan Pontus Lindvall, oboje połączeni z wcześniej wspominaną firmą.

Art. 11 ustawy hazardowej zaznacza, że wobec członków zarządu lub wspólników nie mogą istnieć “uzasadnione zastrzeżenia z punktu widzenia bezpieczeństwa państwa, porządku publicznego, bezpieczeństwa interesów ekonomicznych państwa, a także przestrzegania przepisów regulujących przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu”.

Mimo tego, że działanie wydaje się nie do końca sprawiedliwe, dla państwa każdy zarejestrowany bukmacher oznacza korzyści, a podejrzeń o działania niezgodnych z ustawą nie stwierdzono. Z tego względu powiązania firm raczej nie będą więcej analizowane.

Strona internetowa na ten moment jeszcze nie ruszyła, ale może się to wydarzyć już niedługo.