Według zasugerowanego przez GambleAware badania, ustalone opcje limitów depozytów mogą negatywnie wpływać na graczy.

Badanie zlecone przez GambleAware w 2017 roku ze wsparciem brytyjskiej Komisji ds. Hazardu, zostało przeprowadzone współpracując z operatorem kasyna bet365 czy zmiany w zachowaniu będą wpływać na istniejące nawyki hazardowe konsumentów.

Obecnie istniejące narzędzia dotyczące limitów wpłat teoretycznie chronią graczy, poprzez ograniczenie kwoty, którą mogą wpłacić na platformy do gier, ale jak można zauważyć, na większości stron najwyższe kwoty wyświetlają się na górze listy. To może być czynnikiem, który sprawi, że gracz wybierze większy limit niż początkowo planował.
Wyniki przeprowadzonego przez Behavioural Insights Team badania, jednoznacznie pokazują, że danie graczom możliwości ustalania własnych limitów wpłat, zamiast narzuconych opcji wyboru, zmniejszyłoby impulsywne i niebezpieczne zachowania związane z hazardem.

Kluczowe wnioski otrzymane z badań

Z klientami Bet365 zostały przetestowane trzy dostępne warianty:
– 604 graczy korzystało ze standardowej strony, gdzie limity operatora to 5 funtów do 100 tys. funtów i bez limitu;
– 571 mogło wybrać z góry ustalone limity depozytów, ale do niższej kwoty to znaczy maksymalnie 250 funtów;
– 556 klientów miało możliwość wpisania dowolnej kwoty w pole tekstowe w celu ustalenia limitu.

Wyniki tych badań pokazały, że kwoty depozytów znacznie spadły w dwóch ostatnich grupach kontrolnych, w porównaniu do standardowej opcji. Opcja z mniejszymi wartościami depozytu pokazała spadek o 45%, a w przypadku opcji z polem tekstowym – 46%. Oznacza to spadek o prawie połowę w stosunku do pierwszej grupy.

„Narzędzia ograniczające depozyty nie powinny przedstawiać żadnych limitów. Klienci powinni otrzymać dowolne pole tekstowe bez widocznych lub sugerowanych minimalnych/maksymalnych kwot pieniężnych na wyświetlaczu.”- twierdzi organizacja

Behavioural Insights Team w związku z wynikiem przeprowadzonych badań, zaleca wszystkim operatorom ponowne przeanalizowanie opcji dostępnych na ich platformie. Zachęca również do wdrożenia pola tekstowego i nie ustalania minimalnych i maksymalnych limitów kwot wpłacanych przez klientów do depozytu. Mimo tego, że wielu graczy uważa, że takie limity są potrzebne, badania pokazały coś zupełnie innego. Jak widać, opcja bez limitu może pozytywnie wpłynąć na zmniejszenie kwot wpłacanych do depozytu operatora.