Wyrok dla mężczyzny, który zaatakował witrynę National Lottery w Wielkiej Brytanii. Przestępca został skazany na dwa lata.

W marcu 2018 r. operator National Lottery Camelot, którego główna siedziba znajduje się w Watford w Wielkiej Brytanii, padł ofiarą cyberataku, który próbował uzyskać dostęp do 684 różnych kont.

29-letni Emmanuel Akala użył zhakowanych danych logowania w celu uzyskania dostępu do kont z zamiarem znalezienia dalszych danych osobowych graczy, w tym danych bankowych. Pomimo zablokowania nietypowej aktywności online, przestępca działał dalej.

Akala był w stanie uzyskać dostęp tylko do 11 z 684 pożądanych kont, a żadna z ofiar nie straciła pieniędzy. Sprawcę znalazła Jednostka ds. Operacji Specjalnych Regionu Wschodniego (ERSOU) przy współpracy z Camelot. Mężczyzna został aresztowany w kwietniu 2019 roku, a wiele jego urządzeń zostało skonfiskowanych i zbadanych.

Przestępca został skazany na rozprawie w Sądzie Koronnym St Albans na dwa lata pozbawienia wolności po przyznaniu się do przestępstw.

Detektyw inspektor Graham Paul powiedział: „Chociaż Akala nie mógł czerpać zysków finansowych, wyraźnie widać jego zamiar uzyskania dostępu do danych osobowych w celu oszukania ludzi. Współpracując z innymi organizacjami, dokładamy wszelkich starań, aby osoby, które chcą w nieuczciwy sposób uzyskać dane osobowe opinii publicznej i wykorzystać je do nielegalnych celów, zostaną w pełni zbadane i postawione przed sądem”.

Główny specjalista ds. bezpieczeństwa informacji w Camelot, David Boda, powiedział: „Utrzymywanie bezpieczeństwa kont internetowych graczy National Lottery ma dla nas ogromne znaczenie. Gdy tylko zidentyfikowaliśmy nietypową aktywność, natychmiast ją zgłosiliśmy.”